Oturum Aç

Genel Bilgiler

Amaçlar

Sosyal Hizmetler Önlisans Programı, hem sosyal hizmetlerin örgütlenmesi ve uygulanmasında gereksinim duyulan yeni ara elemanlar yetiştirmeyi, hem de halen sosyal hizmet alanında çalışan ancak konuya ilişkin akademik bir eğitim almamış olan bireylerin niteliklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Sosyal Hizmetler Önlisans Programına, YGS puan türlerinin en az birinden 140.000 ve üzeri puan alan kişiler başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler, alanları dışında olmak üzere YGS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında Sosyal Hizmetler Önlisans Programına başvuru yapabilirler. Sosyal Hizmetler Önlisans Programına özgü başvuru koşulları bulunmamaktadır. Sosyal Hizmetler Önlisans Programına, Aile ve Tüketici Bilimleri, Aile ve Tüketici Hizmetleri, Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Bakımı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Yaşlı Hizmetleri, Hasta ve Yaşlı Hizmetleri eğitimi veren mesleki ve teknik orta öğretim kurumlardan mezun öğrenciler sınavsız yerleştirilebilmektedir. Sosyal Hizmetler Önlisans Programı Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları dahilinde bulunmamaktadır.

Kontenjan

Sosyal Hizmetler Önlisans Programı açısından herhangi bir kontenjan sınırlaması bulunmamaktadır.

Mezuniyet Sonrası

Sosyal Hizmetler Önlisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler, “Sosyal Hizmetler Önlisans Diploması” alırlar. Sosyal Hizmetler Önlisans Programı’ndan mezun olan öğrenciler Uzaktan Eğitim yapan İşletme ve İktisat Fakültelerine sınavsız dikey geçiş yapma olanağına sahiptirler. Sosyal Hizmetler Önlisans Programı’ndan mezun olan öğrencilerin Örgün Sosyal Hizmetler Lisans Programlarına dikey geçiş yapabilmeleri için Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeleri gerekmektedir.

İş Olanakları

Bu programdan mezun olan öğrenciler Ail eve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı kuruluşların çeşitli birimlerinde, kamu ve özel sektöre ait huzurevlerinde, özürlü bakım ve rehabilitasyon merkezlerinde, engellilere yönelik özel eğitim kuruluşlarında, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında, yerel yönetimlerin sosyal yardım ve hizmet birimlerindeçalışabilirler.