Oturum Aç

Genel Bilgiler

Amaçlar

Bu programda, öğrencilerin; alanla ilgili temel bilgilere sahip olmaları; sosyal ve davranış bilimlerinde temel kavramları tanımlayabilmeleri, kavramlar arası ilişkileri açıklayabilmeleri; insanlar ve toplumlararası ilişkilerin işleyişine ve toplumların yaşadığı dönüşümlerin nedenleri ve sonuçları hakkında bakış açısına sahip olmaları; temel düzeyde veri işleyebilmek için gerekli bilgileri edinmeleri amaçlanmaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Sosyal Bilimler Önlisans Programına, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) puan türlerinin en az birinden 140 ve daha yukarı puan alan kişiler başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar, alanları dışında olmak üzere YGS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında Sosyal Bilimler Önlisans Programına başvuru yapabilirler.

Özel Koşullar

Sosyal Bilimler Önlisans Programına özgü özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.

Sınavsız Yerleşme Olanağı

Tüm ortaöğretim kurumlarından Sosyal Bilimler Önlisans Programına sınavsız yerleştirme olanağı yoktur.

Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları

2012-2013 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları arasında Sosyal Bilimler Önlisans Programı yer almamaktadır.

Kontenjan

Sosyal Bilimler Önlisans Programı için kontenjan belirlenmemiştir.

Mezuniyet Sonrası

Sosyal Bilimler Önlisans Programını tamamlayanlar 2 yıllık Önlisans mezunu statüsünde olacaklardır.

Mezunların Dikey Geçiş Olanakları

Sosyal Bilimler Önlisans Programı mezunları, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" kapsamında, Dikey Geçiş Sınavına girmeden, Anadolu Üniversitesi tarafından ilan edilen Dikey Geçiş koşullarını yerine getirdikleri takdirde, aşağıdaki lisans bölümlerinden herhangi birinin 5. dönemine doğrudan kayıt yapabilirler. Açıköğretim
  • Sosyoloji Bölümü
 • İktisat Fakültesi
  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü
  • İktisat Bölümü
  • Kamu Yönetimi Bölümü
  • Maliye Bölümü
  • Uluslararası İlişkiler Bölümü
  1. İşletme Fakültesi
   • İşletme Bölümü
   • Konaklama İşletmeciliği
  Örgün Öğretime Geçiş: Sosyal Bilimler Önlisans Programından mezun olanlar "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" uyarınca ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) katılarak örgün öğretime geçiş yapabilirler. ÖSYM tarafından yapılan bu sınavlara programın son sınıfında okuyan öğrenciler ile bu programdan mezun olanlar ilan edilen süre içerisinde başvurarak katılabilmektedirler. Bu konuyla ilgili olarak http://www.osym.gov.tr adresinden bilgi edinilebilmektedir.

  İş Olanakları

  Programdan mezun olanlar kendi sosyal yaşamlarında farklı bir bakış kazanmakla birlikte, iş hayatında da farklı görevler üstlenebilmektedirler. Özel ya da kamu işletmelerinde, genellikle ofis işlerinde, pazarlamadan insan kaynaklarına, halkla ilişkilerden sosyal hizmetlere kadar çeşitli alanlarda görev alabilmektedirler. ​