Oturum Aç

Genel Bilgiler

Amaçlar

​Ülkemizde perakendecilik sektörünün yapısı önemli bir değişim geçirmektedir. Geleneksel küçük ölçekli perakendeciliğin yerini büyük ölçekli, teknolojik gelişmelerden yararlanan, uluslararası pazarlara açık, hizmet ve müşteri odaklı bir perakendecilik almaya başlamıştır. Değişen tüketiciler de perakendecileri sadece ürün ve hizmet satın aldıkları mekanlar değil; sosyal, kültürel gereksinimlerini de karşılayabilecekleri ortamlar olarak görmeye başlamışlardır. Bu değişimler hem perakendeciliği önemli bir istihdam kayn​ağı haline getirmiş hem de perakendecilik sektöründe gereksinim duyulan insan kaynağının niteliğini değiştirmiştir. Bu program perakendecilik sektöründe mevcut çalışanların niteliğini geliştirmeyi ve gereksinilen insan kaynağını yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Kimler kayıt yaptırabilir?

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Programına ÖSS’de herhangi bir puan türünden 140 ve üzeri puan alan kişiler başvuru yapabilir. Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler, alanları dışında olmak üzere ÖSS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Programına başvuru yapabilirler.

Meslekive Teknik Ortaöğretim Kurumlarının (A-Grubu), Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Demiryolu Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, İşletme, Muhasebe, Muhasebe Finansman ve Pazarlama, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama, Pazarlama ve Perakende Satış Yönetimi ve Reklamcılık,  Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Ulaştırma Hizmetleri, Ticaret liselerinin alan ayrımı olmadığı dönem bitirenler, ticaret fen liseleri, mezunu öğrenciler Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Önlisans Programına sınavsız yerleştirilebilmektedir. 

Kontenjan

Bu program için bir kontenjan belirlenmemiştir.

Mezuniyet Sonrası

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi önlisans programından mezun olan öğrenciler, bu konuda bilgi donanımına sahip olup, meslek elemanı ünvanını alacaklardır.Programmezunları tüm kamu ve özel kurumlarda çalışma imkanına sahip olacaklardır.

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Programını tamamlayan öğrenciler, aşağıda belirtilen lisans programlarına dikey geçiş için başvuruda bulunabilirler.

Halkla İlişkiler

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

İletişim

İletişim Bilimleri

İşletme

İşletme Enformatiği

İşletme-Ekonomi

Lojistik Yönetimi

Pazarlama

Reklam Tasarımı ve İletişimi

Reklamcılık

Reklamcılık ve Halkla İlişkiler

Uluslararası İşletme

Uluslararası İşletmecilik

Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret

Uluslararası Ticaret

Uluslararası Ticaret ve Finansman

UluslararasıTicaret ve İşletmecilik

Uluslararası Ticaret ve Lojistik

Öğrencilerin belirtilen programlara dikey geçiş yapabilmeleri için Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girmeleri gerekmektedir. Programdan mezun olanlar ile son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olanlar DGS sınavına başvuru yapabilirler. Yerleştirme işlemi sınav sonuçları açıklandıktan sonra merkezi olarak, adayların DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

İş olanakları

İlgili programdan mezun olan öğrenciler alışveriş merkezlerinde, çok katlı mağazalarda, süpermarket, hipermarket gibi perakendeci mağazalarda satış, mağaza işletme ve pazarlama pozisyonlarındaki iş olanaklarını değerlendirebilirler.​

Genel Bilgiler