Oturum Aç

Genel Bilgiler

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı (OÖLP), Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ne bağlı dört yıllık bir lisans programıdır. 25.01.2000 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanan protokol gereği başlatılan bu program, halen ülkemizdeki Eğitim Fakültelerinde uygulanmakta olan örgün Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programlarına eşdeğer bir programdır ve tamamen açıköğretim sistemi ile eğitim yapmaktadır.

Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programı'nın temel amacı, ülkemizin gereksinim duyduğu Okulöncesi Öğretmenlerini, eğitimin niteliğinden ödün vermeden ve uygun maliyetlerle istenilen sayı ve nitelikte yetiştirilmesine katkı sağlamaktır.

Bu amaç doğrultusunda OÖLP'na kayıt yaptıran öğrenciler, lisans düzeyindeki dört yıllık eğitimlerini ve uygulamalarını başarıyla bitirdiklerinde "Okulöncesi Öğretmeni Lisans Diploması" almaya hak kazanırlar. Programı başarıyla tamamlayanlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevzuat hükümlerine göre gereksinim oranında Okulöncesi Öğretmeni olarak atanmaktadır. OÖLP'na kayıt yaptıran öğrenciler dilerlerse ilk iki yılı başarıyla tamamladıktan sonra kayıtlarını sildirmek koşuluyla "Önlisans Diploması" almaya hak kazanabilirler. Ayrıca, öğretmen adayları öğrenimleri sırasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın gereksinimi doğrultusunda ek ders ücretli öğretmen olarak da çalışabilmektedirler. 

2012-2013 öğretim yılı itibariyle programa öğrenci alımı durdurulmuştur. 

İş Olanakları

Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programından mezun olan öğretmen adayları resmi ve özel kurumlarda bulunan kreş, anaokulu, anasınıfı, özel sınıf, çocuk kulübü ve etüt merkezlerinde okulöncesi öğretmeni olarak görev yapabilirler.Mezunlar Milli Eğitim Bakanlığı’na ya da diğer bakanlıklara bağlı eğitim kurumlarında çalışabilecekleri gibi çeşitli özel kurumlarda bünyesinde de okulöncesi öğretmeni olarak görev yapabilirler. ​

Genel Bilgiler