Oturum Aç

Genel Bilgiler

Amaçlar

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programı, halkla ilişkiler sektörüne nitelikli çalışan kazandırmayı, bu alanda yenilikleri takip edebilecek çağdaş düşünce sistemine sahip kişiler yetiştirmeyi ve bu alanda ihtiyaç duyulan insan kaynağını yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programına, ÖSYM tarafından yapılan Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) puan türlerinin en az birinden 140 ve daha yukarı puan alan kişiler başvuru yapabilir.

Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar, alanları dışında olmak üzere YGS’ye girmeden İkinci Üniversite kapsamında Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programına başvuru yapabilirler.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının, Fotoğrafçılık, Gazetecilik, Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımı, Halkla İlişkiler ve Organizasyon Hizmetleri, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İletişim, Organizasyon Hizmetleri, Radyo Sinema ve Televizyon, Radyo Televizyon/Radyo-Televizyon alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programına sınavsız yerleştirilebilmektedir.

2012-2013 öğretim yılında Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa ve Azerbaycan Programları arasında Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programı yer almaktadır.

Özel Koşullar

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programına kayıt için özel koşul aranmamaktadır.

Kontenjan

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programı için kontenjan belirlenmemiştir.

Mezuniyet Sonrası

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programını tamamlayanlar 2 yıllık önlisans mezunu statüsünde olacaklardır.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Programını başarı ile tamamlayan mezunlar "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" kapsamında Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakültelerinin lisans bölümlerine, Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmeden Anadolu Üniversitesi tarafından ilan edilen Dikey Geçiş koşullarını yerine getirdikleri takdirde doğrudan İktisat veya İşletme Fakültelerindeki lisans bölümlerinin 5.yarıyılına kayıt yaptırabilirler.

Örgün Öğretime Dikey Geçiş

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Önlisans Önlisans Programından mezun olanlar "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" uyarınca ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavına (DGS) katılarak örgün öğretime geçiş yapabilirler.

ÖSYM tarafından yapılan bu sınavlara son sınıfta okuyan öğrenciler ile mezun olanlar ilan edilen süre içerisinde başvurarak katılabilirler. Bu konuyla ilgili olarak www.osym.gov.tr adresini inceleyebilirsiniz.

İş Olanakları

Halkla ilişkiler ve Tanıtım Önlisans Programından mezun olanlar, özel ya da devlet kurumlarının iletişim, basın ve halkla ilişkiler gibi birimlerinde, ayrıca halkla ilişkiler ajanslarında çalışma imkanına sahiplerdir.