Oturum Aç

Genel Bilgiler

Amaçlar

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı; yöneticilerin ofis çalışmalarına katkıda bulunacak bilgi ve becerilerle donatılmış nitelikli ara insan gücü yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumlarının Büro Hizmetleri, Büro Yönetimi, Büro Yönetimi ve Sekreterlik, Hukuk Sekreterliği, Kütüphanecilik, Sekreterlik, Yönetim ve Ticaret Sekreterliği, Tıbbi Sekreterlik, Tıp Sekreterliği alan/kol/bölümlerinden mezun olan öğrenciler Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programına sınavsız yerleştirilebilmektedir. Örgün bir yükseköğretim programında kayıtlı ya da mezun olanlar, İkinci Üniversite uygulamasına başvurarak ÖSYM sınavına girmeden bu programa başvurabilirler. Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı, lise eğitimden sonra iki yıllık bir eğitim sunmaktadır. YGS sınavında yeterli puan alan ve programımızı tercih eden öğrenciler, Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Önlisans Programına kayıt yaptırmaya hak kazanırlar.

Kontenjan

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı için kontenjan sınırı bulunmamaktadır. Herhangi bir örgün eğitimde okuyanlar ikinci üniversite kapsamında programa sınavsız yerleşebilir.

Mezuniyet Sonrası

Kamu personeli seçme sınavı ile personel alan birçok kurum Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Programı mezunlarını istihdam etmektedir.

Programı bitiren öğrencilere ön lisans diploması verilir ve mezunlarımız “Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Meslek Elemanı” unvanı alırlar. Ayrıca mezunlarımız lisans öğrenimine hazırlık programına katılmadan işletme ve iktisat fakültelerinin üçüncü sınıfına kayıt yaptırabilirler.

Bölümden mezun olan öğrenciler, "Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik" hükümleri uyarınca örgün veya Uzaktan Eğitim Sistemi ile öğrenim yapan programlara dikey geçiş yapma olanağına sahiptir.

Üniversitelerin 4 yıllık Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Halkla İlişkiler, İşletme Bilgi Yönetimi, Reklamcılık ve Halkla İlişkiler, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri programlarına dikey geçiş yapabilirler.

İş Olanakları

Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı Önlisans Programını tamamlayanlar güçlü büro yönetimi ve yönetici asistanlığı bilgi ve becerileri ile kurum ve kuruluşlarda birçok fırsat elde edebilirler. Küçük ya da büyük, ulusal ya da uluslararası, ister hizmet sektörü ister üretim sektörü olsun her tür firmada, eğitimden, turizme tüm iş kollarında çalışabilirler.