Oturum Aç

Genel Bilgiler

Amaçlar

Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans programı, bankacılık ve sigortacılık sektörlerinde çalışanların bilgi düzeyini artırmayı, güncelleştirmeyi; bu sektörlerde çalışmayı düşünenleri mesleğe hazırlamayı ve bu sektörlerde çalışmayı düşünmemekle birlikte çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışan, bankalarla ve sigorta şirketleriyle yoğun ilişkileri olanların bu konularda bilgi sahibi olmalarını amaçlamaktadır.

Kimler Kayıt Yaptırabilir?

Adayların Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans Programına yerleştirilebilmeleri için YGS puan türlerinin en az birinden 140,00 ve daha yüksek puan almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra örgün bir programda kayıtlı olan öğrenciler, alanları dışında olmak üzere YGS’e girmeden İkinci Üniversite kapsamında Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans Programına başvuru yapabilirler.

Ortaöğretim kurumlarının Bankacılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Borsa Hizmetleri, Deniz ve Liman İşletme, Dış Ticaret, Emlak Komisyonculuğu, Genel Hizmetler (Demiryolu), İşletme, İşletmecilik (Demiryolu), Muhasebe, Muhasebe, Finansman ve Pazarlama, Muhasebe ve Finansman, Pazarlama, Pazarlama ve Perakende, Satış Yönetimi ve Reklamcılık, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Tesis İşletmeciliği, Ticaret, Ticaret Liselerini Alan Ayrımı Olmadığı Dönemde Bitirenler, Ulaştırma Hizmetleri alanlarından mezun olanlar Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans Programına sınavsız geçiş yapabilirler.

Bu programa alınan öğrencilerden her öğretim yılında sınav, kitap, basılı malzeme ve eğitim-öğretim hizmetleri karşılığında öğretim gideri alınır.

Özel Koşullar

Bu program için herhangi bir özel koşul bulunmamaktadır.

K​ontenjan

Bu program için bir kontenjan belirlenmemiştir.

Mezuniyet Sonrası

Mezun olan öğrenciler, “Bankacılık ve Sigortacılık Önlisans” diploması almaktadırlar. Mezunlar, Dikey Geçiş Sınavı ile Aktüerya, Bankacılık, Bankacılık ve Sigortacılık, Bankacılık ve Finans, İşletme, İktisat, Ekonomi, Ekonometri, Ekonomi ve Finans, Sigortacılık, Sigortacılık ve Risk Yönetimi, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticaret, Uluslararası İşletmecilik gibi bölümlere geçiş yapabilmektedir.

İş Olanakları

Bankacılık ve Sigortacılık Programı mezunları, kamu ve özel sektöre ait bankalarda, finans kuruluşlarında, muhasebe şirketlerinde, değişik sektörlerin muhasebe servislerinde, bilgi işlem merkezlerinde kariyerlerini sürdürebilirler. Sigortacı olarak çalışmak isteyen mezunlar ise sigortacılık hizmetlerinin sunulduğu kamu ve özel sektöre ait, kurum ve kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de kurabilirler.